3 פתרונות לכלי רכב נגישים לכיסא גלגלים

רכבים נגישים הפכו פופולריים יותר ויותר בשנים האחרונות מפני שהם עוזרים לאנשים מוגבלים בניידות להיות עצמאיים ולהגיע בקלות יחסית ממקום למקום. במילים אחרות, רכב נגיש נותן חופש ועצמאות לנכים רבים מידי יום. החברות שעוסקות בהתאמת רכבים לנכים מוצאות דרכים יצירתיות ומקוריות מידי יום על מנת לשמח כמה שניתן כל אדם המחפש פתרון למגלה שמונעת ממנו לנהוג

תוכן עניינים

tictac-taxi

איזה פתרונות תחבורה יש לנכים בכיסא גלגלים שנוהגים

יש כאלה שלא בטוחים בכך שאנשים בכיסאות גלגלים יכולים לנהוג בעצמם ברכב פרטי. אז תאמינו או לא, מאות אלפי נכים נוהגים בעצמם מידי יום ומשתמשים לשם כך במכוניות המותאמות במיוחד עבור המגבלה האישית של כל אדם.
נהיגה אפשרית לאנשים בתפקוד נמוך.

אך התאמת רכב לנכה היא משימה מורכבת שכן לעתים קרובות יש צורך בבניית אביזרים בהזמנה אישית כדי להתמודד עם מקרים שונים ומסובכים יותר. יש אנשים עם נכות הקשורה לרגליים, לידיים, או לעמוד השדרה. מקרים מורכבים יכולים להיות כאשר יש נכים עם שילוב של נכויות. אך באמצעות הטכנולוגיה המתקדמת של שנת 2023 במדינת ישראל ניתן להתגבר על כל מכשול כדי שיהיה אפשר להגשים חלום לכל נכה שרוצה להיות נייד ועצמאי.

לכלי רכב נגישים חשיבות גדולה מפני שהם מאפשרים לכל אדם עם מוגבלות להשיג חופש ועצמאות. הערים במדינת ישראל הופכות נגישות יותר ויותר מדי שנה, וכך גם האפשרויות הרבות והפתרונות הרבים המשמשים את בעלי המקצוע כשהם מתאימים לנכה רכב מיוחד.

מנגד, בשנים האחרונות קשה יותר לנהוג בכבישי ישראל. התנועה צפופה הרבה יותר לא רק בגלל מכוניות, אלה גם בגלל "כלי התחבורה הקלים" שהגיעו בשנים האחרונות לכל פינה וסמטה במדינתנו היקרה. הכלים החשמליים הפופולריים ביותר הם אופניים חשמליים, או קורקינט חשמלי. והמשתמשים הם בדרך כלל בני נוער, אך גם מבוגרים מאזור תל אביב הצפופה. כל האתגר הזה מצריכה את התאמת הרכב לצרכיו היחודיים של אדם ספציפי באופן מושלם.

ומי שלא רוצה לנהוג לוקח מונית נגישה לנכים בכיסא גלגלים

טקסי ! טקסי ! לנכים המוגבלים בניידות אין את הפריבילגיה לנסות לעצור מונית ברחוב, הדברים שנראים לנו כל כך רגילים יכולים להיות בלתי אפשריים עבור נכים. "למזלם" של הנכים אני אספר שגם ככה אין אפשרות לעצור סתם ככה מונית נגישה ברחוב. לא בגלל שאין, זאת לא הסיבה. הסיבה היא שיש ממש מעט מוניות נגישות עם נהגים זמינים המסתובבים סתם כך רנדומלית בעיר כדי למצוא נוסעים. העיר פתח תקווה היא העיר עם מספר המוניות הנגישות הגדול בישראל ולכן החלטנו לעשות בדיקה, התקשרנו לתחנת המוניות הגדולה ביותר בפתח תקווה ולא הצלחנו למצוא מונית נגישה אחת זמינה מהרגע מהרגע.

מוניות נגישות ברוב המקרים צריך להזמין מראש, לא כדאי לכם לקחת את הסיכון שלא תצליחו להזמין מונית נגישה בדיוק ביום ובשעה שאתם צריכים. המוניות הנגישות עוזרות לנכים רבים להגיע מידי יום ממקום למקום במדינת ישראל כדי שיוכלו לתפקד כמו כל אחד מאיתנו. במונית נגישה גם מותקנים אביזרים רבים על מנת לאפשר כניסת נכה בכיסא גלגלים לרכב במהירות ובבטיחות.

אף אחד לא מופתע כתוצאה מהרצון הגדול של כל אדם עם מוגבלות שיהיה לו את היכולת לנהוג בעצמו ולהיות חופשי ועצמאי. הרכבים הנגישים נרכשים מכספם האישי של הנכים אך העלות מסובסדת ע"י מדינת ישראל כדי שמחיר קניית הרכב יהיה נמוך יחסית ויאפשר לכל אדם נכה לקנות רכב המתאים לצרכיו.

כמו שחשבתם, התאמת רכב לנכה יכולה להיות לא פשוטה, מהרבה סיבות אך אחת מהם היא שלא כל רכב מתאים להסבה לרכב נגיש. ישנם רכבים ספציפיים שניתן להתאים אישית כדי להפוך את הרכב לנגיש עבור נכים בכיסא גלגלים. בהמשך נפרט על כמה מהאפשרויות הקיימות.

אז הנה 3 פתרונות פופולריים להסבת רכב רגיל לרכב של נכים:

1. מושב כוח 

אחד המכשולים הגדולים העומדים בפני נכים בכיסא גלגלים הוא איך לעלות ולהגיע לתנוחת נהיגה נכונה על כיסא הנהג. מושב כוח הוא אחד הדרכים לטפל בבעיה זו.

מושב כוח מתאים לכלי רכב בעלי כניסה אחורית, המושב יכול לנוע על מסילה לאורך הרכב כדי לפנות מקום לאנשים המשתמשים בכיסא גלגלים, ובעצם מאפשר "כניסה רגילה" גם לאנשים עם מוגבלות. מושב הנהג נע על מסילה והשליטה בו היא באמצעות שלט המאפשר בלחיצת כפתור את הזזת המושב הקדמי לאחור. 

בדרך כלל הפתרון האידיאלי לכיסא גלגלים הוא מושב כוח בשילוב עם רמפה אוטומטית. כמו כן, מושב כוח הוא אופציה מצוינת עבור אלה שרוצים לנהוג בעצמם ללא עזרה של מטפל.

כמו שכתבנו כבר במאמר לא בכל רכב ניתן להתקין מושב כוח והוא מתאים להתקנה רק בדגמי רכב ספציפיים, לדוגמא:

  • פולקסווגן טרנספורטר
  • מרצדס ויטו
  • קרייזלר וויאג'ר
  • טויוטה סיינה
  • קיה סול

2. ידיות מיוחדות לרכב נגיש לכיסא גלגלים

אנשים הנכים ברגליהם לעתים לא יכולים להשתמש ברגליים על מנת להפעיל את דוושות הרכב. לכן המציאו את הפתרון של העברת הדוושות לידיות הקרובות להגה, כל ניתן להשתמש בהם בקלות באמצעות הידיים. בעצם כל השליטה על הרכב עוברת לידיים.

המזל הוא שאת הידיות המיוחדות ניתן להתקין על רוב כלי הרכב כדי שיהיה אפשר לשלוט על דוושות הגז והבלם באמצעות הידיים. בדרך כלל הידיות פועלת באמצעות דחיפה או משיכה והם ממוקמות בצורה מושלמת על פי הצורך. בדרך כלל משיכת הידית לכיוון גלגל ההגה גורם לרכב להאיץ, ודחיפתו הרחק מגלגל ההגה מפעילה את הבלמים.

השיטה של התקנת ידיות שמחליפות את הדוושות לרגליים פופולרית במיוחד מכיוון שהיא קלה לשימוש עבור כל הנהגים והנהגות.

3. שליטה בנסיעה מכסא גלגלים

בדרך כלל רכבים כמו טויוטה סיינה מאפשרים כניסה צדדית מפני שהמושבים הקדמיים נשלפים כדי לפנות מקום לכיסא גלגלים. מיקום הכיסא ברכב מאפשר לחגור מאחורי המושבים הקדמיים או היכן שבדרך כלל אמור להיות אחד מהמושבים הקדמיים. מצב זה מאפשר לנהוג ישר מכסא הגלגלים.

ועם כל היתרונות בשיטה זאת, יש גם חסרונות. חסרון משמעותי אחד הוא שרמפה צידית אינה מאפשרת חניה עם הרכב בכל מקום. הפתיחה של הרמפה מצריכה מקום משמעותי ובכך מונעת מהנהג להחנות בחניות קטנות מידי. לכן בהרבה מהמקרים בוחרים רכב המאפשר כניסה מרמפה אחורית שקל יותר לפתוח.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest